
ASUS ROG Strix G16 G614FR AMD Ryzen 9 9955HX3D RTX 5070 Ti 12GB Graphics 16" FHD+ Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS259320613
৳329,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS ROG Strix G16 G614FR AMD Ryzen 9 9955HX3D RTX 5070 Ti 12GB Graphics 16" FHD+ Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 9 9955HX3D |
| Processor Frequency | Up to 5.4GHz |
| Processor Core | 16C |
| Processor Thread | 32T |
| CPU Cache | 144MB |
| NPU | Intel AI Boost NPU up to 13TOPS |
| Display | |
| Display Size | 16-inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA) |
| FHD+ 16 | 10 (1920 x 1200, WUXGA) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response TIme | 3ms |
| Display Features | IPS-Level Panel, 300nits Brightness, Contrast- 1000:1, 100% SRGB |
| IPS-Level Panel, 300nits Brightness, Contrast- 1000 | 1, 100% SRGB |
| Memory | |
| RAM | 32GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 5600MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | Up to 64GB |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Graphics Memory | 12GB |
| Graphics Type | GDDR7 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB With Copilot key |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 1080P FHD IR Camera |
| Speaker | 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Audio Features | AI noise-canceling technology Dolby Atmos Hi-Res certification (for headphone) Smart Amp Technology |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 FRL |
| USB 2 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) 1x Type-C USB 4 with support for DisplayPort™ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 40Gbps) |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 LAN port |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.) |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Firmware TPM |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 4-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 90WHrs, 4S1P |
| Backup Time (Approx) | Recharge from 0-50% in 30 minutes |
| Adapter Type | ø6.0, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| ø6.0, 280W AC Adapter, Output | 20V DC, 14A, 280W, Input |
| Physical Specification | |
| Color | Volt Green |
| Dimensions | 35.4 x 26.4 x 2.26 ~ 3.04 cm (13.94" x 10.39" x 0.89" ~ 1.20") |
| Weight | 2.50 Kg (5.51 lbs) |
| Other Features | |
| Other Features | Security: BIOS Administrator Password and User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Security | BIOS Administrator Password and User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 years International Limited Warranty (Battery 1 year) |








