
HP Victus 15-fb2132AX Ryzen 7 8845HS RTX 3050 6GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: HP760830520
৳152,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: HP Victus 15-fb2132AX Ryzen 7 8845HS RTX 3050 6GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 7 8845HS |
| Processor Frequency | 16MB cache, up to 5.1 GHz |
| Processor Core | 8 |
| Processor Thread | 16 |
| CPU Cache | L3 Cache: 16MB |
| L3 Cache | 16MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | AMD Integrated SoC |
| Display | |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Features | Micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB Screen-to-body ratio: 82.23% |
| Micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB Screen-to-body ratio | 82.23% |
| Memory | |
| RAM | 16GB (2 x 8 GB) |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 5600 MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU |
| Graphics Memory | 6 GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Keyboard Features | Full-size, performance blue keyboard with numeric keypad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HP Wide Vision 720p HD camera |
| Speaker | Dual speakers |
| Microphone | Temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Audio Features | DTS:X Ultra; HP Audio Boost |
| DTS | X Ultra; HP Audio Boost |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1x multi-format SD media card reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 |
| USB 2 Port | 1x USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) 1x USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB Type-C 5Gbps signaling rate (DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Headphone & Microphone Port | 1x headphone/microphone combo |
| Network & Connectivity | |
| LAN | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 4-cell, Li-ion polymer |
| Battery Capacity | 70 Wh |
| Backup Time (Approx) | Up to 7 hours and 45 minutes Supports fast battery charge: approximately 50% in 30 minutes |
| Up to 7 hours and 45 minutes Supports fast battery charge | approximately 50% in 30 minutes |
| Adapter Type | 200 W Smart AC power adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Performance blue, chrome logo |
| Dimensions | 35.79 x 25.5 x 2.35 cm |
| Weight | 2.29 kg |
| Other Features | |
| Other Features | Sustainable impact specifications: Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Sustainable impact specifications | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Year |








