
HP Victus 16-r1237TX Core i5 14th Gen RTX 3050 6GB Graphics 16" FHD Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: HP276021207
৳129,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: HP Victus 16-r1237TX Core i5 14th Gen RTX 3050 6GB Graphics 16" FHD Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-14450HX |
| Generation | 14th gen |
| Processor Frequency | Up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 16 |
| CPU Cache | L3 Cache: 20MB |
| L3 Cache | 20MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel HM770 |
| Display | |
| Display Size | 16.1 Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | 144 Hz, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB, Flicker-free Screen-to-body ratio: 83.4% |
| 144 Hz, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB, Flicker-free Screen-to-body ratio | 83.4% |
| Memory | |
| RAM | 16GB (2 x 8 GB) |
| RAM Type | DDR5 |
| Bus Speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage Type | PCIe Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU |
| Graphics Memory | 6GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | 1-zone RGB backlit |
| Keyboard Features | Full-size, moonstone grey keyboard with numeric keypad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HP True Vision 1080p FHD camera |
| Speaker | Dual speakers |
| Microphone | Temporal noise reduction and integrated dual-array digital microphones |
| Audio Features | DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| DTS | X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 |
| USB 2 Port | 1x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1x USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB Type-C 5Gbps signaling rate (DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Headphone & Microphone Port | 1x headphone/microphone combo |
| Network & Connectivity | |
| LAN | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 (supporting gigabit data rate) |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 4-cell, Li-ion polymer |
| Battery Capacity | 70 Wh |
| Backup Time (Approx) | Up to 6 hours |
| Adapter Type | 200 W Smart AC power adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Mica Silver |
| Dimensions | 36.9 x 25.94 x 2.29 cm (front); 36.9 x 25.94 x 2.39 cm (rear) |
| Weight | 2.31 kg |
| Other Features | |
| Other Features | Cloud service: 25 GB Dropbox storage for 12 months 5 Pointing device: HP Imagepad Security management: Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support Input devices: IR thermal sensor Sustainable impact specifications: Ocean-bound plastic in bezel; Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Cloud service | 25 GB Dropbox storage for 12 months 5 Pointing device |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Year |








