
MSI Thin A15 B7UC Ryzen 5 7535HS RTX 3050 4GB GDDR6 Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: MSI451336155
৳94,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI Thin A15 B7UC Ryzen 5 7535HS RTX 3050 4GB GDDR6 Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 7535HS |
| Generation | 7000 Series |
| Processor Frequency | 3.3GHz up to 4.55GHz |
| Processor Core | 6 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | L2 Cache: 3MB L3 Cache: 16MB |
| L2 Cache | 3MB L3 Cache |
| Chipset | |
| Chipset Model | AMD integrated SoC |
| Display | |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD (1920*1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Memory | |
| RAM | 16GB (2x 8GB) |
| RAM Type | DDR5 |
| Bus Speed | 4800MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 64GB |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe Gen4 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory | 4GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Single Backlit Keyboard (Blue) |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD type (30fps@720p) |
| Speaker | 2x 2W Speaker |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI™ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| USB 3 Port | 3x Type-A USB3.2 Gen1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP) with PD charging |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in, 1x Headphone-out |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Locker Slot | Kensington Lock |
| Security Chip | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Power | |
| Battery Type | 3 cell |
| Battery Capacity | 52.4 Battery (Whr) |
| Adapter Type | 120W Adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Cosmos Gray |
| Dimensions | 359 x 254 x 21.7 mm |
| Weight | 1.86 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








