
MSI Thin 15 B13UC Core i5 13th Gen RTX 3050 4GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: MSI904657516
৳89,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI Thin 15 B13UC Core i5 13th Gen RTX 3050 4GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-13420H |
| Generation | 13th Gen |
| Processor Frequency | 3.4GHz to 4.6GHz |
| Processor Core | 8 (4 Performance cores, 4 Efficient cores) |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD (1920*1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Memory | |
| RAM | 8GB RAM |
| RAM Type | DDR4 |
| Bus Speed | 3200MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 64GB |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe Gen3x4 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory | 4GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Single Backlit Keyboard (Blue) |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD type (30fps@720p) |
| Speaker | 2x 2W Speaker |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI (4K @ 30Hz) |
| USB 3 Port | 3x Type-A USB3.2 Gen1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Type-C (USB3.2 Gen1 / DP) |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Locker Slot | Kensington Lock |
| Security Chip | Firmware Trusted Platform Module (fTPM) 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Free Dos |
| Power | |
| Battery Type | 3 cell |
| Battery Capacity | 52.4 Battery (Whr) |
| Adapter Type | 120W Adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Cosmos Gray |
| Dimensions | 359 x 254 x 21.7 mm |
| Weight | 1.86 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








