
MSI Raider 18 HX AI A2XWIG Core Ultra 9 200HX RTX 5080 16GB Graphics 18" UHD+ MiniLED 120Hz Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: MSI369330588
৳629,700
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI Raider 18 HX AI A2XWIG Core Ultra 9 200HX RTX 5080 16GB Graphics 18" UHD+ MiniLED 120Hz Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Intel Core Ultra 9 285HX processor with Intel AI Boost (NPU) |
| Generation | Intel Core Ultra 9 processor (Series 2) |
| Processor Frequency | Max Turbo Frequency 5.5 GHz Performance-core Max Turbo Frequency- 5.5 GHz Efficient-core Max Turbo Frequency - 4.6GHz |
| Processor Core | 24 |
| Processor Thread | 24 |
| NPU | Intel AI Boost (NPU) |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel HM870 |
| Display | |
| Display Size | 18 Inch |
| Display Type | 4K MINI-LED IPS LEVEL PANEL |
| Display Resolution | UHD+ (3840x2400) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Memory | |
| RAM | 64GB (32*2) |
| RAM Type | DDR5 |
| Bus Speed | 6400MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 64GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4) M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5) |
| Storage Capacity | 4TB (2TB*2) |
| Supported SSD Type | M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4) M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen5) |
| Graphics | |
| Graphics Model | Geforce RTX 5080 16GB GDDR7 Laptop GPU |
| Graphics Memory | 16GB |
| Graphics Type | GDDR7 Laptop GPU powers advanced AI with 1334 AI TOPS Up to 2287MHz Boost Clock 175W Maximum Graphics Power with Dynamic Boost. |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | RGB Keyboard |
| Keyboard Features | Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries with Copilot Key |
| Camera & Audio | |
| WebCam | IR FHD type (30fps@1080p) with HDR 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Speaker | 4x 2W Speaker 2x 2W Woofer |
| Ports & Slots | |
| Card Reader | 1x SD Express Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| USB 3 Port | 3x Type-A USB3.2 Gen2 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x Thunderbolt 5 (DisplayPort™/ Power Delivery 3.1) |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ45 2.5GbE Lan |
| WiFi | Intel Killer BE Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.4 |
| Security | |
| Security Locker Slot | Kensington Lock |
| Camera Privacy Shutter | Webcam Shutter |
| Security Chip | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 Secured-core PCs |
| Software | |
| Operating System | Windows11 Pro High-End Standard Version |
| Power | |
| Battery Type | 4-Cell |
| Battery Capacity | 99.99 Battery (Whr) |
| Adapter Type | 400W adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Core Black |
| Dimensions | 404 x 307.5 x 24-32.05 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








