
MSI Raider 18 HX A14VIG Core i9 14th Gen RTX 4090 16GB GDDR6 Graphics 18" Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: MSI151066386
৳494,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI Raider 18 HX A14VIG Core i9 14th Gen RTX 4090 16GB GDDR6 Graphics 18" Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i9-14900HX |
| Generation | 14th Gen |
| Processor Frequency | Max Turbo Frequency - 5.8 GHz Intel Thermal Velocity Boost Frequency - 5.8 GHz Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency - 5.7 GHz Performance-core Max Turbo Frequency - 5.8 GHz |
| Processor Core | 16 |
| Processor Thread | 22 |
| CPU Cache | 32MB |
| Display | |
| Display Size | 18 inch |
| Display Type | MiniLED |
| Display Resolution | UHD+ (3840x2400) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Memory | |
| RAM | 64GB (32GBx2) |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Total RAM Slot | 4 |
| Max RAM Capacity | Max 192GB |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe Gen4 SSD |
| Storage Capacity | 2TB |
| Supported SSD Type | NVMe PCIe Gen4 |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Graphics Memory | 16GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Features | Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries with Copilot Key |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | IR FHD type (30fps@1080p) with HDR 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Speaker | 4x 2W Speaker 2x 2W Woofer |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1x SD Express Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| USB 3 Port | 3x Type-A USB3.2 Gen2 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | Intel Killer GB Lan 2.5Gbps |
| WiFi | Intel Killer BE Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.4 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Locker Slot | Kensington Lock |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Power | |
| Battery Type | 4 cell |
| Battery Capacity | 99.99Whr |
| Adapter Type | 330W adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Core Black |
| Dimensions | 404 x 307.5 x 24-32.05 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 1 years International Warranty |








