
MSI Prestige 13 AI Evo A1MG Core Ultra 5 125H 13.3” 2.8K OLED Display Laptop Price in Bangladesh
Product Code: MSI643407208
৳161,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI Prestige 13 AI Evo A1MG Core Ultra 5 125H 13.3” 2.8K OLED Display Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 5 125H |
| Processor Frequency | Max Turbo Frequency 4.5 GHz |
| Processor Core | 14 (4- P Core, 8- E Core, 2 Low Power E-Core) |
| Processor Thread | 18 |
| CPU Cache | 18 MB Intel Smart Cache |
| NPU | Intel AI Boost |
| Display | |
| Display Size | 13.3 Inch |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution | 2.8K (2880x1800) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Memory | |
| RAM | 32GB (Onboard) |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Removable | NO |
| Bus Speed | 6400Mhz |
| Max RAM Capacity | 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe SSD Gen4x4 |
| Storage Capacity | 1TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Arc Graphics |
| Graphics Type | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Single Backlit Keyboard (White) with Copilot Key |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | IR FHD type (30fps@1080p) with HDR 3D Noise Reduction+ (3DNR+) |
| Speaker | 2x 2W Speaker |
| Ports & Slots | |
| Card Reader | 1x Micro SD Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI™ 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| USB 3 Port | 1x Type-A USB3.2 Gen1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.0) |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | Intel Killer BE Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Locker Slot | Kensington Lock |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Software | |
| Operating System | Windows11 Home Standard Single Language |
| Power | |
| Battery Type | 4-Cell |
| Battery Capacity | 75 (Whr) |
| Adapter Type | 65W |
| Physical Specification | |
| Color | Stellar Gray, Pure White |
| Dimensions | 299 x 210 x 16.9 mm |
| Weight | 0.99 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Year warranty |








