
MSI Modern 14 C7M Ryzen 7 7730U 14" Laptop Price in Bangladesh
Product Code: MSI816273077
৳77,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI Modern 14 C7M Ryzen 7 7730U 14" Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 7 7730U |
| Processor Frequency | up to 4.5 GHz |
| Processor Core | 8 |
| Processor Thread | 16 |
| CPU Cache | 16MB |
| Display | |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | 45% NTSC |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Bus Speed | 3200Mhz |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphics | |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlight Keyboard |
| Keyboard Features | Single-Color, White |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD type (30fps@720p) |
| Speaker | 2x 2W Speaker |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1x Micro SD |
| HDMI Port | 1x HDMI™ 2.1 (4K @ 60Hz) |
| USB 2 Port | 2x Type-A USB2.0 |
| USB 3 Port | 1x Type-A USB3.2 Gen2 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Type-C USB3.2 Gen2 with PD charging |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in/out Combo Jack |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Free DOS |
| Power | |
| Battery Type | 3-Cell |
| Battery Capacity | 39.3Wh |
| Adapter Type | 65W |
| Physical Specification | |
| Color | Classic Black |
| Dimensions | 319.9 x 223 x 19.35 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








