
MSI Katana 15 HX B14WGK Core i7 14th Gen RTX 5070 8GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: MSI347220624
৳219,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: MSI Katana 15 HX B14WGK Core i7 14th Gen RTX 5070 8GB Graphics 15.6" FHD Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i7-14650HX |
| Generation | 14th Gen |
| Processor Frequency | Performance-Core Base Frequency: 2.20GHz Efficient-Core Base Frequency: 1.60GHz Processor Max Turbo Frequency: 5.20GHz Performance-Core Max Turbo Frequency: 5.20GHz Efficient-Core Max Turbo Frequency: 3.70GHz |
| Performance-Core Base Frequency | 2.20GHz Efficient-Core Base Frequency |
| Processor Core | 16 (Performance-cores: 8, Efficient-cores: 8) |
| 16 (Performance-cores | 8, Efficient-cores |
| Processor Thread | 24T |
| CPU Cache | 30MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel HM770 |
| Display | |
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | QHD (2560×1440) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Memory | |
| RAM | 16GB (8GBx2) |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 5600MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | Max 96GB |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe Gen4x4 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | NVMe PCIe Gen4 |
| Storage Upgrade | Installed SSD can be upgradeable |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Memory | 8GB |
| Graphics Type | GDDR7 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | 4-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD type (30fps@720p) |
| Speaker | 2x 2W Speaker |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz) |
| USB 3 Port | 3x Type-A USB3.2 Gen2 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort™/ Power Delivery 3.0) |
| Headphone & Microphone Port | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | intel Killer Gb LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth v5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | N/A |
| Security Chip | TPM 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Free Dos |
| Power | |
| Battery Type | 4 Cell |
| Battery Capacity | 75 Whr |
| Backup Time (Approx) | Up to 4.5 Hrs. |
| Adapter Type | 240W adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimensions | 359 x 262 x 25.5 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years International Warranty |








