
Lenovo Yoga Slim 7 14IMH9 Core Ultra 5 14" OLED Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO926647023
৳132,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo Yoga Slim 7 14IMH9 Core Ultra 5 14" OLED Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 5 125H |
| Processor Frequency | Max Turbo up to 4.5GHz |
| Processor Core | 14C (4P + 8E + 2LPE) |
| Processor Thread | 18T |
| CPU Cache | 18MB |
| NPU | Intel AI Boost, up to 11 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 14-Inch |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution | 14" WUXGA (1920x1200) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | OLED 400nits Glossy, 100% DCI-P3, 60Hz, Eyesafe®, Dolby Vision®, DisplayHDR™ True Black 500 |
| Memory | |
| RAM | 16GB Soldered |
| RAM Type | LPDDR5x-7467 |
| Removable | Non-Removable |
| Total RAM Slot | 1 |
| Max RAM Capacity | 16GB soldered memory, not upgradable |
| Storage | |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Upgrade | Not upgradable |
| Graphics | |
| Graphics Model | Integrated Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit, English |
| TouchPad | Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD 1080p + IR with E-shutter, ToF Sensor |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x4, optimized with Dolby Atmos®, Amplifier (AMP) |
| Microphone | 4x, Array |
| Audio Features | optimized with Dolby Atmos, Smart Amplifier (AMP), audio by Bowers & Wilkins |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz |
| USB 3 Port | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.1 and DisplayPort™ 1.4 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 65Wh |
| Adapter Type | 65W USB-C Slim (Wall-mount) |
| Physical Specification | |
| Color | Luna Grey |
| Dimensions | 312 x 221 x 14.9 mm (12.28 x 8.7 x 0.59 inches) |
| Weight | Starting at 1.39 kg (3.06 lbs) |
| Body Material | Surface Treatment: Aluminium CNC (Top), Aluminium Stamping (Bottom) Case Material: Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium CNC (Top), Aluminium Stamping (Bottom) Case Material |
| Other Features | |
| Other Features | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years International Limited Warranty (Battery 1 year) |








