
Lenovo Yoga Pro 7 14ASP9 Ryzen AI 9 365 14.5" 2.8K Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO180362889
৳204,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo Yoga Pro 7 14ASP9 Ryzen AI 9 365 14.5" 2.8K Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen AI 9 365 |
| Processor Frequency | 2.0 GHz up to 5.0 GHz |
| Processor Core | 10C |
| Processor Thread | 20T |
| CPU Cache | L2 Cache: 10MB L3 Cache: 24MB |
| L2 Cache | 10MB L3 Cache |
| NPU | Integrated AMD Ryzen AI, up to 50 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Model | AMD SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 14.5" |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution | 2.8K (2880x1800) |
| Touch Screen | N/A |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | 400 nits Glossy, 100% P3, 100% sRGB, Eyesafe, Dolby Vision, DisplayHDR™ True Black 500, AGC Dragontrail™ Glass, X-Rite |
| Memory | |
| RAM | 32GB Soldered |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Bus Speed | 7500Mhz |
| Max RAM Capacity | not upgradable |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Graphics | |
| Graphics Model | Integrated AMD Radeon 880M Graphics |
| Graphics Type | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 80 x 135 mm (3.15 x 5.31 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD 1080p |
| Speaker | 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos, Amplifier (AMP) |
| Microphone | 4x, Array |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3306 codec |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz |
| USB 3 Port | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 1x USB-C (USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | BT5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | IR with E-shutter |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language, English |
| Power | |
| Battery Capacity | 73Wh |
| Adapter Type | 100W USB-C Slim (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Luna Grey |
| Dimensions | 325.5 x 226.49 x 16.6 mm (12.81 x 8.92 x 0.65 inches) |
| Weight | Starting at 1.54 kg |
| Body Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Other Features | |
| Other Features | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) Copilot+ PC |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2-year Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








