
Lenovo Yoga Book 9 13IMU9 Core Ultra 7 155U Dual 13.3" 2.8K AI Integrated Touch Laptop With Windows 11 Pro Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO299719065
৳359,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo Yoga Book 9 13IMU9 Core Ultra 7 155U Dual 13.3" 2.8K AI Integrated Touch Laptop With Windows 11 Pro Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 7 155U |
| Processor Frequency | Up to 4.8GHz |
| Processor Core | 12C (2P + 8E + 2LPE) |
| Processor Thread | 14 |
| NPU | Intel AI Boost, up to 11 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 2x 13.3" |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution | 2.8K (2880x1800) |
| Touch Screen | OGM, 10-point Multi-touch |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | OLED 400nits Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 60Hz, Eyesafe®, Dolby Vision®, DisplayHDR™ True Black 500, Glass, Touch |
| Memory | |
| RAM | 16GB Soldered |
| RAM Type | LPDDR5x-7467 |
| Removable | Non-Removable |
| Total RAM Slot | 1 |
| Max RAM Capacity | 16GB soldered memory, not upgradable |
| Storage | |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Supported SSD Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Upgrade | Not upgradable |
| Graphics | |
| Graphics Model | Integrated Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Non-backlit, English |
| TouchPad | No touchpad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 5.0MP + IR with E-shutter |
| Speaker | 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (user-facing tweeters) |
| Microphone | 2x, Array |
| Audio Features | Optimized with Dolby Atmos®, Smart Amplifier (AMP), audio by Bowers & Wilkins |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 3x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1, Always On |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 80Wh |
| Adapter Type | 65W USB-C® Slim (Wall-mount) |
| Physical Specification | |
| Color | Tidal Teal |
| Dimensions | 299.1 x 203.9 x 15.95 mm (11.78 x 8.03 x 0.63 inches) |
| Weight | Starting at 1.34 kg (2.95 lbs) |
| Body Material | Surface Treatment: Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) Case Material: Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) Case Material |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years International Limited Warranty (Battery 1 year) |








