
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 Core Ultra 5 125U 14" WUXGA Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO976548486
৳94,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 Core Ultra 5 125U 14" WUXGA Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 5 125U |
| Processor Frequency | E-Core Max 3.60 GHz, P-Core Max 4.30 GHz with Turbo Boost |
| Processor Core | 12C |
| Processor Thread | 14T |
| CPU Cache | 12MB Cache |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel integrated SoC |
| Display | |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Resolution | WUXGA (1920 x 1200) |
| Display Features | anti-glare, 16:10 aspect ratio, 300nits, 45% NTSC, touchscreen, TÜV Low Blue Light certified (Software) |
| anti-glare, 16 | 10 aspect ratio, 300nits, 45% NTSC, touchscreen, TÜV Low Blue Light certified (Software) |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Bus Speed | 5600MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Storage | |
| Storage Capacity | 512GB SSD |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Keyboard Features | ThinkPad Trackpoint Keyboard Optional: Backlit with white LED lights Dual-function TrackPoint: Quick Menu: navigate the cursor or double-tap to open TrackPoint Quick Menu Spill-resistant |
| ThinkPad Trackpoint Keyboard Optional | Backlit with white LED lights Dual-function TrackPoint |
| TouchPad | TrackPad: 115mm x 56mm / 4.5″ x 2.2″ |
| TrackPad | 115mm x 56mm / 4.5″ x 2.2″ |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p HD webcam |
| Speaker | 2 x 2W stereo speakers |
| Audio Features | Audio by Harman, Dolby Atmos |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| HDMI Port | HDMI 2.1 (supports resolution up to 4K@60Hz) |
| USB 2 Port | 1x USB-A (USB 10 Gbps) 1x USB-A (USB 5 Gbps) |
| USB 3 Port | 1x USB C (Thunderbolt 4, 40Gbps, power delivery / DisplayPort 2.1) 1x USB-C (USB 20 Gbps, PD 3.0 / DP 1.4) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4) 1x Thunderbolt 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4) |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x Ethernet (RJ-45) |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Locker Slot | Kensington |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Discrete Trusted Platform Module (dTPM) 2.0 |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 47Wh |
| Adapter Type | 65W USB-C (3-pin) AC adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Graphite Black |
| Dimensions | 17.99mm x 313mm x 219.3mm / 0.70″ x 12.32″ x 8.63″ |
| Weight | 1.41kg |
| Body Material | Aluminum (Top), PC/ABS Plastic (Bottom) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 3 years International Limited Warranty (Battery 1 year). |








