
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 Core Ultra 5 125H 16GB DDR5 RAM 14" WUXGA Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO551171750
৳98,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 Core Ultra 5 125H 16GB DDR5 RAM 14" WUXGA Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 5 125H |
| Generation | Ultra |
| Processor Frequency | E-Core Max 3.60 GHz, P-Core Max 4.50 GHz with Turbo Boost |
| Processor Core | 14C |
| Processor Thread | 18T |
| CPU Cache | 18MB Cache |
| NPU | Intel AI Boost |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC |
| Display | |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Resolution | FHD+ WUXGA (1920 x 1200) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Features | Aspect Ratio: 16;10, Contrast Ratio: 800:1, Color Gamut: 45% NTSC, TUV Low Blue light (Software) Display Bezel: Slim Bezel Panel Type: IPS |
| Aspect Ratio | 16;10, Contrast Ratio |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Bus Speed | 5600MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 64GB |
| Storage | |
| Storage Capacity | 512GB SSD |
| Extra M.2 Slot | 1 |
| Supported SSD Type | Installed SSD Type: NVMe PCIe Installed SSD Generation: Gen 4 |
| Installed SSD Type | NVMe PCIe Installed SSD Generation |
| Storage Upgrade | Additional SSD Slot, Upgradeable Installed SSD |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Keyboard Features | 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, Copilot key |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p HD webcam |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos |
| Microphone | audio by HARMAN, Microphone: Dual-microphone array with smart noise-cancelling |
| audio by HARMAN, Microphone | Dual-microphone array with smart noise-cancelling |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio, Senary SN6141 codec |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| USB 3 Port | 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1 x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always ON |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB-C (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2x2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4, 1 x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1. |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x Ethernet (RJ-45) |
| WiFi | Intel AX211 2x2ax 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Locker Slot | Kensington |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0, TCG certified, FIPS 140-2 certified |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Power | |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 57Wh |
| Backup Time (Approx) | Up to 3 Hrs. |
| Adapter Type | 65W USB-C (3-pin) AC adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Graphite Black |
| Dimensions | 313 x 219.3 x 17.59mm |
| Weight | 1.42kg |
| Body Material | Aluminum (Top), PC/ABS Plastic (Bottom) |
| Other Features | |
| Other Features | ENERGY STAR 9.0, EPEAT Gold Registered, ErP Lot 6/26, RoHS compliant, TCO Certified 9.0, MIL Grade 810H |
| Warranty | |
| Warranty Details | 3 years International Limited Warranty (Battery 1 year). |








