
Lenovo Legion Pro 7 16IRX9H Core i9 14th Gen RTX 4080 12GB Graphics 16" WQXGA 240Hz Gaming Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO884753760
৳449,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo Legion Pro 7 16IRX9H Core i9 14th Gen RTX 4080 12GB Graphics 16" WQXGA 240Hz Gaming Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i9-14900HX |
| Generation | 14th Generation |
| Processor Frequency | 4.1GHz to 5.8GHz |
| Processor Core | 24C (8P + 16E) |
| Processor Thread | 32 |
| CPU Cache | 36MB |
| NPU | AI-Powered Gaming PC |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel HM770 Chipset |
| Display | |
| Display Size | 16-inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | WQXGA (2560x1600) |
| Touch Screen | N/A |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Display Features | IPS 500nits Anti-glare, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR 400, Dolby Vision, G-SYNC, Low Blue Light, High Gaming Performance |
| Memory | |
| RAM | 32GB (2x 16GB) |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 5600MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | M.2 2280 PCIe 4.0 x4 |
| Storage Upgrade | Up to 1TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Graphics Memory | 12GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Keyboard Features | Per-key RGB Backlit (with Lighting Lens) |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD 1080p |
| Speaker | 2W x2, Stereo speakers (super linear speaker) |
| Microphone | 2x Array Microphone |
| Audio Features | Audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP) |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On) 3x USB 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo PD 140W and DisplayPort™ 1.4 1x USB-C (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with DisplayPort™ 1.4 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 100/1000M (RJ-45) |
| WiFi | Intel Killer Wi-Fi 6E AX1675i, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth V5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | E-shutter |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 99.9Wh |
| Adapter Type | 330W Slim Tip Tiny GaN (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Eclipse Black |
| Dimensions | 363.5 x 262.1 x 21.95-25.9 mm (14.31 x 10.32 x 0.86-1.02 inches) |
| Weight | Around 2.62 kg (5.78 lbs) |
| Body Material | Surface Treatment: Anodizing Case Material: Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Surface Treatment | Anodizing Case Material |
| Other Features | |
| Other Features | AI Chip: LA2-Q Hybrid thermal solution (air cooling + liquid metal) Green Certifications: ErP Lot 3 RoHS compliant Other Certifications: TÜV Rheinland High Gaming Performance TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| AI Chip | LA2-Q Hybrid thermal solution (air cooling + liquid metal) Green Certifications |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Year Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








