
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 Core Ultra 5 125H AI Integrated 16" WUXGA Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO202186962
৳117,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Slim 5 16IMH9 Core Ultra 5 125H AI Integrated 16" WUXGA Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core Ultra 5 125H |
| Processor Frequency | Max Turbo up to 4.5GHz |
| Processor Core | 14C (4P + 8E + 2LPE) |
| Processor Thread | 18 |
| CPU Cache | 18MB |
| NPU | Integrated Intel AI Boost, up to 11 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 16 Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | 300nits Anti-glare, 100% sRGB |
| Memory | |
| RAM | 16GB (Onboard) |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Removable | No |
| Bus Speed | 7467 |
| Total RAM Slot | 1 |
| Max RAM Capacity | Not upgradable |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Capacity | 512GB SSD |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | M.2 2242 PCIe® 4.0 x4 slot M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Storage Upgrade | Up to 1TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Integrated |
| Graphics Type | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD 1080p With ToF Sensor |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2 |
| Microphone | 2x, Array |
| Audio Features | Optimized with Dolby Audio |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1x microSD card reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| USB 3 Port | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi® 6E, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Microsoft Pluton TPM 2.0 Enabled |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language, English |
| Other Pre-installed Softwares | Office Trial |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 57Wh |
| Adapter Type | 65W USB-C Slim (Wall-mount) |
| Physical Specification | |
| Color | Cloud Grey |
| Dimensions | 356 x 251 x 16.9 mm (14.02 x 9.88 x 0.67 inches) |
| Weight | Starting at 1.82 kg (4.01 lbs) |
| Body Material | Surface Treatment: Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) Case Material: Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) Case Material |
| Other Features | |
| Other Features | Green Certifications: ENERGY STAR 8.0 ErP Lot 6/26 RoHS compliant Other Certifications: TÜV Rheinland® Low Blue Light (Hardware Solution) TÜV Rheinland® Flicker Free Mil-Spec Test: MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Green Certifications | ENERGY STAR 8.0 ErP Lot 6/26 RoHS compliant Other Certifications |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 Year Warranty( Battery & Adapter 1 Year) |








