Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10R Core 7 240H 14" WUXGA IPS Laptop
Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10R Core 7 240H 14" WUXGA IPS Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO805572594
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10R Core 7 240H 14" WUXGA IPS Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
Processor
Processor BrandIntel
Processor ModelCore 7 240H
Processor FrequencyP-core 2.5 / 5.2GHz, E-core 1.8 / 4.0GHz
Processor Core10C (6P + 4E)
Processor Thread16T
CPU Cache24MB
Chipset
Chipset ModelIntel SoC Platform
Display
Display Size14"
Display TypeIPS
Display ResolutionWUXGA (1920x1200)
Touch ScreenN/A
Display Features300nits Anti-glare, 100% sRGB
Memory
RAM16GB 2x 8GB SO-DIMM
RAM TypeDDR5
RemovableNo
Bus Speed5600MHz
Total RAM Slot2
Max RAM CapacityUp to 32GB DDR5-5600 offering
Storage
Storage TypeM.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD
Storage Capacity1TB
Extra M.2 SlotYes
Supported SSD TypeTwo M.2 slots • One M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot • One M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot
Storage UpgradeUp to 1TB
Graphics
Graphics ModelIntel UHD Graphics
Graphics MemoryShared
Graphics TypeIntegrated
Keyboard & TouchPad
Keyboard TypeBacklit, English (EU)
TouchPadButtonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches)
Camera & Audio
WebCamFHD 1080p ToF Sensor
SpeakerStereo speakers, 2W x2 High Definition (HD) Audio
Microphone2x, Array Microphone
Audio FeaturesOptimized with Dolby Audio
Ports & Slots
Optical DriveN/A
Card Reader1x SD Card Reader
HDMI Port1x HDMI 1.4b
USB 3 Port1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On
Headphone & Microphone Port1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Network & Connectivity
LANN/A
WiFiWi-Fi 6, 802.11ax 2x2
BluetoothBluetooth 5.2
Security
Fingerprint SensorN/A
Camera Privacy ShutterYes
Security ChipFirmware TPM 2.0 Enabled
Software
Operating SystemWindows 11 Home Single Language
Power
Battery TypeIntegrated
Battery Capacity60Wh
Adapter Type65W USB-C Slim (Wall-mount)
Physical Specification
ColorLuna Grey
Dimensions313.4 x 222 x 16.9 mm (12.34 x 8.74 x 0.67 inches)