
Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 Core i5 13th Gen 1TB SSD 14" WUXGA OLED Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO862545768
৳96,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRH10 Core i5 13th Gen 1TB SSD 14" WUXGA OLED Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-13420H |
| Generation | 13th Generation |
| Processor Frequency | P-core 2.1 / 4.6GHz, E-core 1.5 / 3.4GHz |
| Processor Core | 8C (4P + 4E) |
| Processor Thread | 12T |
| CPU Cache | 12MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 14" |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Touch Screen | N/A |
| Display Features | 400nits Glossy, 100% DCI-P3, DisplayHDR True Black 500 |
| Memory | |
| RAM | 16GB 2x 8GB SO-DIMM |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | No |
| Bus Speed | 5600MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | Up to 32GB DDR5-5600 offering |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Extra M.2 Slot | No |
| Supported SSD Type | M.2 2242 SSD |
| Storage Upgrade | Up to 1TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD 1080p ToF Sensor |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2 High Definition (HD) Audio |
| Microphone | 2x, Array Microphone |
| Audio Features | Optimized with Dolby Audio |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1x SD Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| USB 3 Port | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 60Wh |
| Adapter Type | 65W USB-C Slim (Wall-mount) |
| Physical Specification | |
| Color | Luna Grey |
| Dimensions | 313.4 x 222 x 16.9 mm (12.34 x 8.74 x 0.67 inches) |
| Weight | Around 1.39 kg (3.06 lbs) |
| Body Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Other Features | |
| Other Features | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) TÜV Rheinland Flicker Free Green Certifications: ENERGY STAR 8.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant |
| MIL-STD-810H military test passed (21 test items) TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) TÜV Rheinland Flicker | ENERGY STAR 8.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |








