
Lenovo IdeaPad Slim 5 13ARP10 Ryzen 7 7735HS 13.3" WUXGA Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO247236914
৳92,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Slim 5 13ARP10 Ryzen 7 7735HS 13.3" WUXGA Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 7 7735HS |
| Processor Frequency | 3.2 GHz up to 4.75GHz |
| Processor Core | 8C |
| Processor Thread | 16T |
| CPU Cache | L2 Cache: 4MB L3 Cache: 16MB |
| L2 Cache | 4MB L3 Cache |
| Chipset | |
| Chipset Model | AMD SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 13.3" |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Touch Screen | N/A |
| Display Features | 400nits Anti-glare, 100% sRGB |
| Memory | |
| RAM | 16GB Soldered |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Bus Speed | 6400Mhz |
| Max RAM Capacity | not upgradable |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD One M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Graphics | |
| Graphics Model | Integrated AMD Radeon 680M Graphics |
| Graphics Type | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD 1080p |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1x microSD card reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz |
| USB 3 Port | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | BT5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | IR with Privacy Shutter, ToF Sensor |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language, English |
| Power | |
| Battery Capacity | 54.7Wh |
| Adapter Type | 65W USB-C Slim (Wall-mount) |
| Physical Specification | |
| Color | Cloud Grey |
| Dimensions | 295.58 x 206.95 x 14.3 mm (11.64 x 8.15 x 0.56 inches) |
| Weight | Around 1.15 kg (2.54 lbs) |
| Body Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Other Features | |
| Other Features | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) IR camera for Windows Hello (facial recognition) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2-year Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








