
Lenovo IdeaPad SLIM 3i Intel Core i3 12th Gen 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO633790727
৳51,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad SLIM 3i Intel Core i3 12th Gen 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Processor Frequency | Up to 4.40 GHz |
| Processor Core | 6 (2 P-core + 4 E-core) |
| Processor Thread | 8 |
| CPU Cache | 10MB |
| Display | |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | TN 250nits Anti-glare |
| Memory | |
| RAM | 8GB Soldered DDR4-3200 |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | No |
| Bus Speed | 3200MHz |
| Max RAM Capacity | Up to 16GB (8GB soldered + 8GB SO-DIMM) DDR4-3200 offering |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 NVME |
| Storage Upgrade | Up To 1TB NVME SSD 2280 |
| Graphics | |
| Graphics Model | Integrated Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p |
| Speaker | Stereo speakers, 1.5W x2 |
| Microphone | 2x Array |
| Audio Features | Dolby Audio |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | SD Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | No Onboard Ethernet |
| WiFi | Wi-Fi 6, 11ax 2x2 |
| Bluetooth | version 5.1 |
| Security | |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 45Wh |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Abyss Blue |
| Dimensions | 359.2 x 236.5 x 19.9 mm (14.14 x 9.31 x 0.78 inches) |
| Weight | Starting at 1.63 kg (3.59 lbs) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years |








