
Lenovo IdeaPad Slim 3i 15IRU8 Core i3 13th Gen 15.6" FHD Military Grade Laptop with Fingerprint Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO614953278
৳59,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Slim 3i 15IRU8 Core i3 13th Gen 15.6" FHD Military Grade Laptop with Fingerprint Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1305U |
| Generation | 13th |
| Processor Frequency | 3.3 GHz up to 4.5 GHz |
| Processor Core | 5 (Performance-cores- 1, Efficient-cores- 4) |
| Processor Thread | 6 |
| CPU Cache | 10MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | TN |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | TN 250nits Anti-glare |
| Memory | |
| RAM | 8GB (On Board) |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Removable | No |
| Bus Speed | 4800 MHz |
| Total RAM Slot | 1 |
| Max RAM Capacity | 8GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 NVMe PCIe 4.0 x4 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 2242 NVMe PCIe 4.0 x4 SSD |
| Storage Upgrade | Up to 1TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD Camera |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | User-facing stereo speakers, 1.5W x2, optimized with Dolby Audio |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | Yes |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6, 11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Touch Style, Integrated in Power Button |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Capacity | Integrated 47Wh |
| Backup Time (Approx) | Li-ion |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Arctic Grey |
| Dimensions | 324.3 x 213.8 x 17.9 mm (12.77 x 8.42 x 0.70 inches) |
| Weight | 1.37 kg (3.02 lbs) |
| Body Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |








