
Lenovo IdeaPad Slim 3i 15IAU7 Core i3 12th Gen 15.6" FHD Laptop (Arctic Grey) Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO382334344
৳51,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Slim 3i 15IAU7 Core i3 12th Gen 15.6" FHD Laptop (Arctic Grey) Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Processor Frequency | up to 4.40 GHz |
| Processor Core | 6 (Performance-cores- 2 Efficient-cores- 4) |
| Processor Thread | 8 |
| CPU Cache | 10MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Display Features | TN Panel, 250nits Anti-glare |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Bus Speed | 3200 MHz |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD Camera |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio. |
| Ports & Slots | |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | 11ac 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Software | |
| Operating System | FreeDos |
| Power | |
| Battery Capacity | 45Wh |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Arctic Grey |
| Dimensions | 359.2 x 236.5 x 19.9 mm (14.14 x 9.31 x 0.78 inches) |
| Weight | 1.63 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |








