
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRU8 Core i3 13th Gen 14" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO764198445
৳53,890
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRU8 Core i3 13th Gen 14" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1315U |
| Generation | 13th Generation |
| Processor Frequency | P-core 1.2 / 4.5GHz, E-core 0.9 / 3.3GHz |
| Processor Core | 6C (2P + 4E) |
| Processor Thread | 8T |
| CPU Cache | 10MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 14" |
| Display Type | TN |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Display Features | 250nits Anti-glare |
| Memory | |
| RAM | 8GB Soldered |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Removable | N/A |
| Bus Speed | 4800 MHz |
| Total RAM Slot | 1 |
| Max RAM Capacity | Up to 8GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | One drive, up to 1TB M.2 2242 SSD |
| Storage Upgrade | M.2 PCIe 4.0 x4 slot (M.2 SSD models) |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 62 x 104 mm (2.44 x 4.09 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD 720p with Privacy Shutter |
| Speaker | User-facing stereo speakers, 1.5W x2 |
| Microphone | 2x, Array Microphone |
| Audio Features | Optimized with Dolby Audio High Definition (HD) Audio Chip |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | SD Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 2 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 47Wh |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Arctic Grey |
| Dimensions | 324.3 x 213.8 x 17.9 mm (12.77 x 8.42 x 0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.37 kg (3.02 lbs) |
| Body Material | Surface Treatment: IMR (In-Mold Decoration by Roller) Case Material: PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface Treatment | IMR (In-Mold Decoration by Roller) Case Material |
| Other Features | |
| Other Features | Green Certifications: ErP Lot 6/26, RoHS compliant Other Certifications: TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Mil-Spec Test: MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26, RoHS compliant Other Certifications |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |








