
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRH10R Core 5 210H 14" WUXGA Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO569642628
৳79,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRH10R Core 5 210H 14" WUXGA Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 5 210H |
| Processor Frequency | P-core 2.2 / 4.8GHz, E-core 1.6 / 3.6GHz |
| Processor Core | 8C (4P + 4E) |
| Processor Thread | 12T |
| CPU Cache | 12MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Display Features | 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Memory | |
| RAM | 8GB Soldered + 8GB SO-DIMM |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 4800 MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | Up to 24GB (8GB soldered + 16GB SO-DIMM) DDR5-4800 offering |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | Up to two drives, 2x M.2 SSD |
| Storage Upgrade | M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD 720p with Privacy Shutter |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2 |
| Microphone | 2x, Array Microphone |
| Audio Features | Optimized with Dolby Audio |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | SD Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 2 Port | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.2 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language, English |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 60Wh |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Luna Grey |
| Dimensions | 314.4 x 222.1 x 16.9-17.9 mm (12.38 x 8.74 x 0.67-0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.39 kg (3.06 lbs) |
| Body Material | Surface Treatment: Aluminium Stamping Anodized (Top), Texture (Bottom) Case Material: Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping Anodized (Top), Texture (Bottom) Case Material |
| Other Features | |
| Other Features | Green Certifications: ErP Lot 6/26, RoHS compliant Other Certifications: TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Mil-Spec Test: MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Green Certifications | ErP Lot 6/26, RoHS compliant Other Certifications |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |








