
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRH10 Core i7 13th Gen 14" WUXGA IPS Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO341340374
৳87,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRH10 Core i7 13th Gen 14" WUXGA IPS Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i7-13620H |
| Generation | 13th Generation |
| Processor Frequency | P-core 2.4 / 4.9GHz, E-core 1.8 / 3.6GHz |
| Processor Core | 10C (6P + 4E) |
| Processor Thread | 16T |
| CPU Cache | 24MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Touch Screen | N/A |
| Display Features | 300nits Anti-glare |
| Memory | |
| RAM | 16GB (8GB Soldered DDR5-4800 + 8GB SO-DIMM DDR5-4800) |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | No |
| Bus Speed | 4800 MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | Up to 24GB (8GB soldered + 16GB SO-DIMM) DDR5-4800 offering |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | No |
| Supported SSD Type | M.2 2242 SSD |
| Storage Upgrade | Up to 1TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 69 x 104 mm (2.72 x 4.09 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD 1080p |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2 High Definition (HD) Audio |
| Microphone | 2x, Array Microphone |
| Audio Features | Optimized with Dolby Audio |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1x SD Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 3 Port | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, Power Delivery and DisplayPort 1.2) |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Software | |
| Operating System | Free Dos |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 50Wh |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Luna Grey |
| Dimensions | 314.4 x 222.1 x 16.9-17.9 mm (12.38 x 8.74 x 0.67-0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.39 kg (3.06 lbs) |
| Body Material | Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Other Features | |
| Other Features | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Green Certifications: ErP Lot 6/26 RoHS compliant |
| MIL-STD-810H military test passed (21 test items) TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Green Certifications | ErP Lot 6/26 RoHS compliant |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |








