
Lenovo IdeaPad Slim 3 14AHP10 Ryzen 5 8640HS 14" WUXGA AI Integrated Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO670327345
৳88,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Slim 3 14AHP10 Ryzen 5 8640HS 14" WUXGA AI Integrated Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 8640HS |
| Processor Frequency | 3.5 GHz up to 4.9GHz |
| Processor Core | 6C |
| Processor Thread | 12T |
| CPU Cache | L2 Cache: 6MB L3 Cache: 16MB |
| L2 Cache | 6MB L3 Cache |
| NPU | Integrated AMD Ryzen AI, up to 16 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Model | AMD SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Touch Screen | N/A |
| Display Features | 300nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Memory | |
| RAM | 24GB (8GB soldered + 16GB SO-DIMM) |
| RAM Type | DDR5 |
| Bus Speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | Up to two drives, 2x M.2 SSD M.2 2242 SSD up to 1TB |
| Storage Upgrade | Two M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slots |
| Graphics | |
| Graphics Model | Integrated AMD Radeon 760M Graphics |
| Graphics Type | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD 1080p |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Audio |
| Microphone | 2x, Array |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1x microSD card reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 3 Port | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.2 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | BT5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | IR with Privacy Shutter |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language, English |
| Power | |
| Battery Capacity | 50Wh |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Luna Grey |
| Dimensions | 314.4 x 222.1 x 16.9-17.9 mm (12.38 x 8.74 x 0.67-0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.39 kg (3.06 lbs) |
| Body Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Other Features | |
| Other Features | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) IR camera for Windows Hello (facial recognition) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2-year Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








