
Lenovo IdeaPad Pro 5 14AHP9 Ryzen 7 8845HS AI Integrated RTX 3050 6GB Graphics 14" 2.8K OLED Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO272769346
৳169,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad Pro 5 14AHP9 Ryzen 7 8845HS AI Integrated RTX 3050 6GB Graphics 14" 2.8K OLED Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 7 8845HS |
| Processor Frequency | 3.8 Up to 5.1 GHz |
| Processor Core | 8 |
| Processor Thread | 16 |
| CPU Cache | L2 Cache: 8MB L3 Cache: 16MB |
| L2 Cache | 8MB L3 Cache |
| NPU | AMD Ryzen AI integrated in AMD Ryzen 8000 processor |
| Display | |
| Display Size | 14 Inch |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution | 2.8K (2880x1800) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Display Features | OLED 600nits (Peak) Glossy, 100% DCI-P3, Eyesafe, DisplayHDR True Black 500 |
| Memory | |
| RAM | 16GB (Onboard) |
| RAM Type | DDR5 |
| Removable | No |
| Bus Speed | 6400 |
| Total RAM Slot | 1 |
| Max RAM Capacity | Not upgradable |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Capacity | 1TB SSD |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Supported SSD Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe |
| Storage Upgrade | up to 1TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory | 6GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless glass surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD 1080p |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2 |
| Microphone | 2x, Array |
| Audio Features | optimized with Dolby Atmos |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | SD Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz |
| USB 3 Port | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 1x USB-C (USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | Wi-Fi 6E, 11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Microsoft Pluton TPM 2.0 Enabled |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 84Wh |
| Adapter Type | 140W USB Type-C Slim (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Arctic Grey |
| Dimensions | 312 x 221 x 15.99 mm (12.28 x 8.7 x 0.63 inches) |
| Weight | Starting at 1.46 kg (3.22 lbs) |
| Body Material | Aluminium (Top), Aluminium (Bottom) |
| Other Features | |
| Other Features | MIL-STD-810H military test passed (21 test items) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 Year Warranty( Battery & Adapter 1 Year) |








