
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14AHP9 Ryzen 5 8645HS 14" WUXGA Touch Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO638170235
৳100,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 14AHP9 Ryzen 5 8645HS 14" WUXGA Touch Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 8645HS |
| Processor Frequency | 4.3 / 5.0GHz |
| Processor Core | 6 Core |
| Processor Thread | 12T |
| CPU Cache | 16MB L3 Cache |
| NPU | Integrated AMD Ryzen AI, up to 16 TOPS |
| Chipset | |
| Chipset Model | AMD SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Touch Screen | Yes, 10-point Multi-touch |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | 300nits Glossy, 45% NTSC, TÜV Low Blue Light, Glass |
| Memory | |
| RAM | 16GB (Soldered) |
| RAM Type | LPDDR5x |
| Removable | No |
| Bus Speed | 6400MHz |
| Total RAM Slot | N/A |
| Max RAM Capacity | 16GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 2242 PCIe 4.0 x4 |
| Storage Upgrade | up to 1TB M.2 2242 SSD |
| Graphics | |
| Graphics Model | AMD Radeon 760M Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD 1080p |
| Speaker | Stereo speakers, 2W x2 High Definition (HD) Audio |
| Microphone | 2x, Array Microphone |
| Audio Features | Optimized with Dolby Audio |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1x microSD Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| USB 3 Port | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.1 and DisplayPort™ 1.4 |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Touch Style, on Palm Rest |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Microsoft Pluton TPM 2.0 Enabled |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home Single Language, English |
| Other Pre-installed Softwares | Office Trial |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 57Wh |
| Adapter Type | 65W USB-C (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Cosmic Blue |
| Dimensions | 313 x 227 x 17.9 mm (12.32 x 8.94 x 0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.6 kg (3.53 lbs) |
| Body Material | Surface Treatment: Metallic Painting Case Material: PC-ABS + 40% GF (Top), PC-ABS + 40% GF (Bottom) |
| Surface Treatment | Metallic Painting Case Material |
| Other Features | |
| Other Features | Green Certifications: ENERGY STAR 8.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant Other Certifications Models with IPS panel: TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) Mil-Spec Test: MIL-STD-810H military test passed (21 test items) Stylus Included |
| Green Certifications | ENERGY STAR 8.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant Other Certifications Models with IPS panel |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |








