
Lenovo IdeaPad 3i 15ITL6 core i7 11th Gen 16GB RAM 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO495279643
৳75,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad 3i 15ITL6 core i7 11th Gen 16GB RAM 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i7-1165G7 |
| Generation | 11th |
| Processor Frequency | 2.80 GHz up to 4.70 GHz |
| Processor Core | 4 |
| Processor Thread | 8 |
| CPU Cache | 12MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | TN |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Display Features | TN Panel, 250nits Anti-glare |
| Memory | |
| RAM | 16GB (8GB soldered + 8GB SO-DIMM) |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 3200 MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | Up to 16GB (8GB soldered + 8GB SO-DIMM) DDR4-3200 offering |
| Storage | |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | No |
| Storage Upgrade | M.2 2242 SSD up to 512GB M.2 2280 SSD up to 1TB |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit, English (EU) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD 720p |
| Speaker | Stereo speakers, |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio. |
| Ports & Slots | |
| Card Reader | SD Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | 11ac 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Software | |
| Operating System | FreeDOS |
| Power | |
| Battery Capacity | Integrated 45Wh |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Arctic Grey |
| Dimensions | 359.2 x 236.5 x 19.9 mm (14.14 x 9.31 x 0.78 inches) |
| Weight | Starting at 1.65 kg (3.64 lbs) |
| Body Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Limited Warranty (Terms & Conditions Apply As Per Lenovo) |








