
Lenovo IdeaPad 1 15IGL7 Intel Celeron N4020 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO726335720
৳33,899
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad 1 15IGL7 Intel Celeron N4020 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Celeron N4020 |
| Processor Frequency | 1.1GHz Up to 2.8GHz |
| Processor Core | 2 |
| Processor Thread | 2 |
| CPU Cache | 4MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Intel SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | TN |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Touch Screen | N/A |
| Display Features | 220nits Anti-glare |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | No |
| Bus Speed | 2400Mhz |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe SSD |
| Storage Capacity | 256GB |
| Extra M.2 Slot | Yes |
| Storage Upgrade | up to 512GB M.2 2242 SSD or 512GB M.2 2280 SSD (non-eMMC models) |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Non-backlit, English (EU) |
| TouchPad | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 69 x 104 mm (2.72 x 4.09 inches) |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD 720p |
| Speaker | 2x 1.5W |
| Microphone | 2x Array |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio, Stereo speakers, Dolby Audio |
| Ports & Slots | |
| Card Reader | 1x Card reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) |
| Headphone & Microphone Port | 1x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Free DOS |
| Power | |
| Battery Type | Integrated |
| Battery Capacity | 42Wh |
| Adapter Type | 45W Round Tip (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Cloud Grey |
| Dimensions | 360.2 x 236 x 17.9 mm (14.18 x 9.29 x 0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.54 kg (3.4 lbs) |
| Body Material | Surface Treatment: IMR (In-Mold Decoration by Roller) Case Material: PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Surface Treatment | IMR (In-Mold Decoration by Roller) Case Material |
| Other Features | |
| Other Features | Green Certifications: ErP Lot 3 RoHS compliant |
| Green Certifications | ErP Lot 3 RoHS compliant |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2-year warranty (Battery & Adapter 1 Year). |








