
Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 AMD Athlon Silver 7120U 512GB Storage Sand Color 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: LENOVO731586324
৳44,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Lenovo IdeaPad 1 15AMN7 AMD Athlon Silver 7120U 512GB Storage Sand Color 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Athlon Silver 7120U |
| Processor Frequency | 2.4 GHz – 3.5GHz |
| Processor Core | 2 |
| Processor Thread | 2 |
| CPU Cache | L2 Cache: 1MB L3 Cache: 2MB |
| L2 Cache | 1MB L3 Cache |
| Chipset | |
| Chipset Model | AMD SoC Platform |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | TN |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | N/A |
| Display Features | 220nits Anti-glare |
| Memory | |
| RAM | 8GB (On Board) |
| RAM Type | LDDR5 |
| Removable | NO |
| Bus Speed | 5500MHz |
| Total RAM Slot | 1 |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe |
| Storage Upgrade | Installed SSD can be upgradeable |
| Graphics | |
| Graphics Model | AMD Radeon 610M |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Standard |
| TouchPad | Yes, Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad supports Precision TouchPad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD 720p |
| Speaker | Yes, Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio |
| Microphone | Yes, 2x Array |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | SD Card Reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4b |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer only) |
| Headphone & Microphone Port | 1 x Headphone/ Microphone Port Combo |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | Wi-Fi 6, 11ax 2x2 |
| Bluetooth | BT5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Software | |
| Operating System | Free Dos |
| Power | |
| Battery Type | 3 Cell Li-ion |
| Battery Capacity | Integrated 42Whr |
| Adapter Type | 65W Round Tip (3-pin) |
| Physical Specification | |
| Color | Sand |
| Dimensions | 360.2 x 236 x 17.9 mm (14.18 x 9.29 x 0.70 inches) |
| Weight | 1.58 kg |
| Body Material | PC-ABS |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 years warranty ( Battery adapter 1 year) |








