
Intel Pentium Gold G7400 Alder Lake Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU873258421
৳7,399
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Intel Pentium Gold G7400 Alder Lake Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Cache | 6 MB |
| Cores | 2 |
| Threads | 4 |
| Default TDP | 46W |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 128 GB |
| Type | Up to DDR5 4800 MT/s Up to DDR4 3200 MT/s |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 710 |
| Base Frequency | 300 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.35 GHz |
| Max Resolution | HDMI: 4096 x 2160 @ 60Hz DP: 7680 x 4320 @ 60Hz eDP - Integrated Flat Panel: 5120 x 3200 @ 120Hz |
| HDMI | 4096 x 2160 @ 60Hz DP |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








