
Intel Core i7 14700 14th Gen Raptor Lake Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU197375696
৳38,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Intel Core i7 14700 14th Gen Raptor Lake Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 4.2 GHz |
| Maximum Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Cache | 33 MB Intel Smart Cache L2 Cache: 28 MB |
| 33 MB Intel Smart Cache L2 Cache | 28 MB |
| Cores | 20 |
| Threads | 28 |
| Default TDP | 219 W |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 192 GB |
| Maximum Speed | 89.6 GB/s |
| Type | DDR5 Up to 5600 MHz DDR4 Up to 3200 MHz |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Base Frequency | 300 GHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.65 GHz |
| Max Resolution | Max Resolution (HDMI): 4096 x 2160 @ 60Hz Max Resolution (DP): 7680 x 4320 @ 60Hz Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel): 5120 x 3200 @ 120Hz |
| Max Resolution (HDMI) | 4096 x 2160 @ 60Hz Max Resolution (DP) |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years Warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








