
AMD Ryzen 5 3600 Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU513913811
৳11,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: AMD Ryzen 5 3600 Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.6GHz |
| Cache | Total L2 Cache: 3MB Total L3 Cache: 32MB |
| Total L2 Cache | 3MB Total L3 Cache |
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Default TDP | 65W |
| Memory Specifications | |
| Maximum Speed | 3200MHz |
| Type | DDR4 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Base Frequency | 3.6GHz |
| Max Dynamic Frequency | 4.2GHz |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








