
Intel Core Ultra 7 265K Arrow Lake Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU199696132
৳40,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Intel Core Ultra 7 265K Arrow Lake Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | Performance-core Base Frequency: 3.9 GHz Efficient-core Base Frequency: 3.3 GHz |
| Performance-core Base Frequency | 3.9 GHz Efficient-core Base Frequency |
| Maximum Turbo Frequency | Performance-core Max Turbo Frequency: 5.4 GHz Efficient-core Max Turbo Frequency: 4.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz Efficient-core Max Turbo Frequency |
| Cache | 30 MB Intel Smart Cache |
| Cores | 20 (Performance cores: 8, Efficient cores: 12) |
| 20 (Performance cores | 8, Efficient cores |
| Threads | 20 |
| Default TDP | Base: 125W |
| Base | 125W |
| cTDP | Maximum Turbo: 250W |
| Maximum Turbo | 250W |
| Supported Technologies | Intel Speed Shift Technology Intel Turbo Boost Technology 2.0 Intel Volume Management Device (VMD) NPU: Intel AI Boost |
| Intel Speed Shift Technology Intel Turbo Boost Technology 2.0 Intel Volume Management Device (VMD) NPU | Intel AI Boost |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 192 GB |
| Maximum Speed | Up to DDR5 6400 MHz |
| Type | DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Processor Graphics | Intel Graphics |
| Base Frequency | 300 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 2 GHz |
| Max Resolution | Max Resolution (HDMI): 4K @ 60Hz (HDMI 2.1 TMDS) 8K @ 60Hz (HDMI2.1 FRL) Max Resolution (DP): 8K @ 60Hz |
| Max Resolution (HDMI) | 4K @ 60Hz (HDMI 2.1 TMDS) 8K @ 60Hz (HDMI2.1 FRL) Max Resolution (DP) |
| Core Count | 4 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 Year Warranty |








