
Intel 5th Gen Core i7 5930K Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU152446947
৳9,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Intel 5th Gen Core i7 5930K Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Turbo Frequency | 3.70 GHz |
| Cache | 15 MB Intel Smart Cache |
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Default TDP | 140 W |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 64 GB |
| Maximum Speed | 68 GB/s |
| Type | DDR4 1600/1866/2133 |
| Max Number of Channels | 4 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 1 Month Warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |








