
Intel 12th Gen Core i5-12600K Alder Lake Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU465278590
৳21,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Intel 12th Gen Core i5-12600K Alder Lake Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | P-Core: 3.7 GHz E-Core: 2.8 GHz |
| P-Core | 3.7 GHz E-Core |
| Maximum Turbo Frequency | P-Core Turbo: 4.9 GHz E-Core Turbo: 3.6 GHz |
| P-Core Turbo | 4.9 GHz E-Core Turbo |
| Cache | 20 MB |
| Cores | 10 |
| Threads | 16 |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 128GB |
| Type | Up to DDR5 4800 MT/s Up to DDR4 3200 MT/s |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Base Frequency | 300 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.45 GHz |
| Max Resolution | Max Resolution (HDMI): 4096 x 2160 @ 60Hz Max Resolution (DP): 7680 x 4320 @ 60Hz |
| Max Resolution (HDMI) | 4096 x 2160 @ 60Hz Max Resolution (DP) |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty |








