
Intel 11th Gen Core i5-11500 Rocket Lake Processor Price in Bangladesh
Product Code: CPU739587175
৳12,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Intel 11th Gen Core i5-11500 Rocket Lake Processor Clock Speed: Not specified Cores/Threads: Not specified Cache: Not specified Socket: Not specified Features: None
Specification
| Basic Information | |
| Base Frequency | 2.70 GHz |
| Maximum Turbo Frequency | 4.60 GHz |
| Cache | 12MB |
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Default TDP | 65 W |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 128 GB |
| Maximum Speed | 3200MHz |
| Type | DDR4 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 750 |
| Base Frequency | 350 MHz |
| Max Dynamic Frequency | 1.30 GHz |
| Max Video Memory | 64 GB |
| Max Resolution | 4K Support: Yes, at 60Hz Max Resolution (HDMI): 4096x2160@60Hz Max Resolution (DP): 5120 x 3200 @60Hz Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel): 5120 x 3200 @60Hz |
| 4K Support | Yes, at 60Hz Max Resolution (HDMI) |
| Core Count | 32 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 3 Years (No Warranty for Fan or Cooler) |








