
Dell Latitude 3530 Core i3 12th Gen 15.6" FHD Touch Laptop Price in Bangladesh
Product Code: Dell131344003
৳68,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Dell Latitude 3530 Core i3 12th Gen 15.6" FHD Touch Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Processor Frequency | Up to 4.40 GHz |
| Processor Core | 6 |
| Processor Thread | 8 |
| CPU Cache | 10MB |
| Display | |
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Features | 250 nits, NTSC 45% Typ, Anti-glare |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 3200MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Supported SSD Type | M.2 PCIe NVMe |
| Storage Upgrade | Installed SSD can be upgradeable |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit keyboard |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p HD camera |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | Realtek ALC3204, 2W x 2 = 4 W Dual-array microphones |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1x microSD-card slot |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 port 1x USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C port with DisplayPort/Power Delivery |
| Headphone & Microphone Port | 1x universal audio port |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Intel AX201 Wi-Fi 6 (WiFi 802.11ax) 2.4 GHz/5 GHz, Up to 2400 Mbps |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Software | |
| Operating System | Free DOS |
| Power | |
| Battery Type | 3-Cell Integrated |
| Battery Capacity | 41WHr |
| Adapter Type | 65 W AC adapter, 4.5 mm barrel |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Dimensions | Front: 18.06 mm (0.71 in.) Rear: 18.06 mm (0.71 in.) Width: 361 mm (14.21 in.) Depth: 240.95 mm (9.48 in.) |
| Front | 18.06 mm (0.71 in.) Rear |
| Weight | 1.79 kg (3.95 lb) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 3 Years Warranty |








