
Dell Latitude 3440 Core i5 12th Gen 14" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: Dell522757439
৳84,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Dell Latitude 3440 Core i5 12th Gen 14" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Processor Frequency | Up to 4.4 GHz Turbo |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12MB |
| Display | |
| Display Size | 14 inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Features | Non-Touch, Anti-Glare, 250 nit, Narrow Border, LED-Backlit |
| Memory | |
| RAM | 8GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 3200MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 2230, QLC PCIe |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Supported SSD Type | Gen 4 NVMe |
| Storage Upgrade | Installed SSD can be upgradeable |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Iris Xe |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | English US non-backlit keyboard, 79-key |
| TouchPad | Precision Clickpad with multi-touch gesture support |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p at 30 fps HD camera |
| Speaker | Stereo speakers with Waves MaxxAudio® Pro, Realtek ALC3204 Audio Controller, 2 W x 2 = 4 W |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | Realtek ALC3204, 2W x 2 = 4 W Dual-array microphones |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 port 1x USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C port with DisplayPort/Power Delivery |
| Headphone & Microphone Port | 1x universal audio port |
| Network & Connectivity | |
| LAN | 1x RJ-45 |
| WiFi | Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Yes |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Software | |
| Operating System | Free DOS |
| Power | |
| Battery Type | 3 Cell |
| Battery Capacity | 42 Wh |
| Adapter Type | 65W AC rugged adapter, 4.5mm barrel, E4 (ExpressCharge, ExpressCharge Boost capable) |
| Physical Specification | |
| Color | Black |
| Weight | Starting weight: 1.54 kg |
| Starting weight | 1.54 kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 3 Years Warranty |








