
Dell Inspiron 3530 Core i3 13th Gen 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: Dell513451488
৳56,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Dell Inspiron 3530 Core i3 13th Gen 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i3-1305U |
| Generation | 13th Gen |
| Processor Frequency | 3.3 GHz up to 4.5 GHz |
| Processor Core | 5 (Performance-cores- 1, Efficient-cores- 4) |
| Processor Thread | 6 |
| CPU Cache | 10MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Integrated with the processor |
| Display | |
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | Anti-Glare LED, Backlight, Narrow Border |
| Memory | |
| RAM | 8GB (1x8GB) |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 2666MHz |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | English International Non-Backlit Keyboard |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | Integrated Widescreen HD (720p) Webcam |
| Speaker | Stereo Speakers with Waves |
| Microphone | Integrated Digital Microphone Array |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | SD Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| HDMI Port | Yes |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | USB 3.2 Gen 1 Type-C port |
| Headphone & Microphone Port | Yes |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | WiFi 802.11a/b/g 1x1 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 3-Cell Integrated |
| Battery Capacity | 41WHr |
| Adapter Type | 65 Watt AC Adaptor with Power Cord |
| Physical Specification | |
| Color | Platinum SIlver |
| Weight | Starting weight: 3.66 lbs (1.66kg) |
| Starting weight | 3.66 lbs (1.66kg) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








