
Dell Inspiron 15 3530 Core i7 13th Gen 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: Dell812099367
৳93,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Dell Inspiron 15 3530 Core i7 13th Gen 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i7-1355U |
| Generation | 13th Gen |
| Processor Frequency | 1.70GHz Up To 5.00GHz |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Integrated with the processor |
| Display | |
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Features | Anti-Glare LED, Backlight, Narrow Border 250nits |
| Memory | |
| RAM | 16GB (2x8GB) |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 2666MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Storage Upgrade | Installed SSD can be upgradeable |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Iris Xe |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD (720p) Webcam |
| Speaker | 2W x 2 = 4W |
| Microphone | Dual Digital Microphone |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | SD Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| HDMI Port | Yes |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | USB 3.2 Gen 1 Type-C port |
| Headphone & Microphone Port | Yes |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Chip | TPM |
| Software | |
| Operating System | Free-Dos |
| Power | |
| Battery Type | 4Cell Integrated |
| Backup Time (Approx) | Up to 4.5 Hrs. |
| Adapter Type | 65 Watt AC Adaptor with Power Cord |
| Physical Specification | |
| Color | Carbon Black |
| Dimensions | 358.50 x 235.60 x 18.99mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Body Material | Aluminum |
| Other Features | |
| Other Features | Energy Star |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








