
Dell Inspiron 15 3530 Core i5 13th Gen 15.6" FHD Laptop With Finger Print (Business Series) Price in Bangladesh
Product Code: Dell302017662
৳68,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Dell Inspiron 15 3530 Core i5 13th Gen 15.6" FHD Laptop With Finger Print (Business Series) Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5 1334U |
| Generation | 13th Gen |
| Processor Frequency | Up to 4.6 GHz |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12MB |
| Chipset | |
| Chipset Model | Integrated with the processor |
| Display | |
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Features | Anti-Glare LED, Narrow Border |
| Memory | |
| RAM | 8GB (1x8GB) |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | Yes |
| Bus Speed | 2666MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 16GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | English International Non-Backlit Keyboard |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD (720p) |
| Speaker | 2 W x 2 Stereo speakers |
| Microphone | Integrated Digital Microphone Array |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | Yes |
| HDMI Port | Yes |
| USB 2 Port | 1 x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Headphone & Microphone Port | Yes |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | WiFi 6, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO |
| Bluetooth | Yes |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Software | |
| Operating System | Free DOS |
| Power | |
| Battery Type | 3-Cell Integrated |
| Battery Capacity | 41WHr |
| Backup Time (Approx) | Up to 3.5 Hrs |
| Physical Specification | |
| Color | Carbon Black |
| Dimensions | 358.50 x 235.60 x 190mm |
| Weight | 1.62 kg |
| Body Material | Plastic |
| Warranty | |
| Warranty Details | 2 Years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








