
Dell Inspiron 14 5440 Core 5 120U 14" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: Dell380131898
৳84,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Dell Inspiron 14 5440 Core 5 120U 14" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core 5 120U |
| Generation | Core Series 1 |
| Processor Frequency | up to 5.00 |
| Processor Core | 10 |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12MB |
| Display | |
| Display Size | 14 inch |
| Display Type | LED |
| Display Resolution | FHD+ (1920x1200) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Display Features | Slim Bezel 250nits Anti-Glare |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR5 |
| Bus Speed | 5200 MHz |
| Total RAM Slot | 2 |
| Max RAM Capacity | 32GB |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 PCIe NVMe SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Storage Upgrade | Installed SSD can be upgradeable |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory | Shared |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD WebCam |
| Speaker | Stereo speakers Waves 2W x 2=4W total |
| Audio Features | MaxxAudio Pro and Dolby Atmos |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | 1 x SD Card Reader |
| HDMI Port | 1 HDMI 1.4 port |
| USB 3 Port | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Headphone & Microphone Port | 1 x Audio jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Chip | TPM 2.0 |
| Software | |
| Operating System | Free DOS |
| Power | |
| Battery Type | 4-Cell Integrated |
| Battery Capacity | 54WHr |
| Backup Time (Approx) | Up to 4.5 hours |
| Adapter Type | 65W AC adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Ice Blue |
| Dimensions | 314.00 x 226.15 x 18.90mm |
| Weight | 3.44 lbs. (1.56 kg) |
| Body Material | Aluminium (Top & Bottom) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 3 Years Warranty |








