
ASUS Zenbook Duo UX8406CA Core Ultra 9 14.0-inch OLED Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS118370314
৳269,800
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS Zenbook Duo UX8406CA Core Ultra 9 14.0-inch OLED Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Intel Core Ultra 9 Processor 285H |
| Processor Frequency | up to 5.4 GHz |
| Processor Core | 16 |
| Processor Thread | 16 |
| CPU Cache | 24MB |
| NPU | Intel AI Boost NPU up to 13 TOPS |
| Display | |
| Display Size | 14.0-inch |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution | 3K (2880 x 1800) |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response TIme | 0.2ms |
| Display Features | Aspect Ratio: 16:10 Gamut mapping: Yes Contrast ratio: 1,000,000:1 VESA CERTIFIED Display HDR: VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500 Color depth: 1.07 billion colors PANTONE Validated Glare: Glossy display Low blue light: 70% less harmful blue light Screen-to-body ratio: 91% Stylus support: With stylus support |
| Aspect Ratio | 16 |
| Memory | |
| RAM | 32GB Onboard |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Removable | Non-Removable |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Supported SSD Type | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Graphics | |
| Graphics Model | Intel Arc Graphics |
| Graphics Memory | Integrated |
| Graphics Type | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Soft Keyboard |
| Keyboard Features | Yes |
| TouchPad | Precision touchpad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes, Built-in Array Microphone |
| Audio Features | Smart Amp Technology Cortana support |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI 2.1 TMDS |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5 Gbps) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 2x Thunderbolt 4 with support for display/power delivery (data speed up to 40Gbps) |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 7(802.11be) (Tri-band)2x2 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 75WHrs |
| Adapter Type | TYPE-C, 65W AC Ultra Mini Adapter Output: 20V DC, 3.25A, 65W Input: 100-240V AC 50/60GHz universal TYPE-C Cable: 240W Required charging power: Min: 45W Max: 65W |
| TYPE-C, 65W AC Ultra Mini Adapter Output | 20V DC, 3.25A, 65W Input |
| Physical Specification | |
| Color | Inkwell Gray |
| Dimensions | 31.35 x 21.79 x 1.46 ~ 1.99 cm (12.34" x 8.58" x 0.57" ~ 0.78") |
| Weight | Weight (with Battery): 1.65 kg (3.64 lbs) Weight of system: 1.35 kg Weight of keyboard: 0.30 kg Weight (without Battery): 1.39 kg (3.06 lbs) |
| Weight (with Battery) | 1.65 kg (3.64 lbs) Weight of system |
| Body Material | LCD Cover Material: Mg-Al Top Case Material: Mg-Al Bottom Case Material: Mg-Al |
| LCD Cover Material | Mg-Al Top Case Material |
| Other Features | |
| Other Features | Certification: Ecolabels & Compliances: EPEAT Gold Energy Star 8.0 RoHS VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500 Special Features: System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect TaskFirst Live update ASUS OLED Care AI Noise Canceling |
| Certification | Ecolabels & Compliances |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








