
ASUS Vivobook Pro 15 M3500QC Ryzen 7 5800H RTX 3050 4GB Graphics 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS708287275
৳109,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS Vivobook Pro 15 M3500QC Ryzen 7 5800H RTX 3050 4GB Graphics 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 7 |
| Processor Frequency | up to 4.40 GHz |
| Processor Core | 8 |
| Processor Thread | 16 |
| CPU Cache | 20MB |
| Display | |
| Display Size | 15.6" |
| Display Type | FHD LED |
| Display Resolution | FHD 1920x1080 (WxH) |
| Touch Screen | No |
| Display Features | WV Display |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Removable | No |
| Total RAM Slot | 1 |
| Max RAM Capacity | 16GB |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Graphics | |
| Graphics Model | Nvidia RTX 3050 Graphics |
| Graphics Memory | 4GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Features | 1.35mm Key-travel |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD Webcam |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | Built-in speaker, Built-in array microphone, harman/kardon (Mainstream) |
| Ports & Slots | |
| Card Reader | 1 x Micro SD card reader |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 2 Port | 2x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 2 x 2 |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Security Chip | Firmware TPM |
| Software | |
| Operating System | Win-11 Home |
| Power | |
| Battery Type | 3 Cell, Li-ion |
| Battery Capacity | 63WHrs |
| Adapter Type | 90W AC Adapter |
| Physical Specification | |
| Color | Quiet Blue |
| Dimensions | 359.8 x 235.3 x 18.9 - 19.9mm |
| Weight | 1.65 Kg |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years International Limited Warranty (Battery 1 year) |








