
Asus VivoBook Go 15 E1504FA Ryzen 5 7520U 8GB RAM 512GB SSD 15.6" FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS297614287
৳66,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: Asus VivoBook Go 15 E1504FA Ryzen 5 7520U 8GB RAM 512GB SSD 15.6" FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Model | Ryzen 5 7520U |
| Processor Frequency | Up to 4.3 GHz |
| Processor Core | 4 |
| Processor Thread | 8 |
| CPU Cache | 6MB |
| Display | |
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | FHD (1920x1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | Anti-glare display TÜV Rheinland-certified |
| Memory | |
| RAM | 8GB (On Board) |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Removable | No |
| Total RAM Slot | 1 |
| Storage | |
| Storage Type | NVMe PCIe |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphics | |
| Graphics Model | AMD Radeon |
| Graphics Memory | Shared |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Chiclet Keyboard |
| TouchPad | Multi-gesture touchpad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD |
| Speaker | Stereo |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| Optical Drive | N/A |
| Card Reader | N/A |
| HDMI Port | 1x HDMI |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps) |
| USB 3 Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps) |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| LAN | N/A |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | Free DOS |
| Power | |
| Battery Type | 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 42 Wh |
| Adapter Type | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| ø4.5, 45W AC Adapter, Output | 19V DC, 2.37A, 45W, Input |
| Physical Specification | |
| Color | Mixed Black |
| Dimensions | 36.03 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm |
| Weight | With Battery: 1.63 kg (3.59 lbs) Without Battery: 1.47 kg (3.24 lbs) |
| With Battery | 1.63 kg (3.59 lbs) Without Battery |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery 1 year) |








