
ASUS Vivobook 16X K3605ZF Core i5 8GB RAM 512GB SSD 16" WUXGA Display Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS850259075
৳96,400
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS Vivobook 16X K3605ZF Core i5 8GB RAM 512GB SSD 16" WUXGA Display Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | Core i5-12500H |
| Generation | 12th Gen |
| Processor Frequency | 2.5GHz up to 4.5GHz |
| Processor Core | 4P+8E cores |
| Processor Thread | 16 |
| CPU Cache | 18 MB Intel Smart Cache |
| Display | |
| Display Size | 16-Inch |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution | WUXGA ( 1920 x 1200 ) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Display Features | Aspect Ratio: 16:10 LED Backlit Anti-glare display TÜV Rheinland-certified Screen-to-body ratio: 86% Color Gamut: 45% NTSC Brightness: 300nits |
| Aspect Ratio | 16 |
| Memory | |
| RAM | 8GB Onboard |
| RAM Type | DDR4 |
| Total RAM Slot | 1x DDR4 SO-DIMM slot |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Extra M.2 Slot | N/A |
| Supported SSD Type | 1x M.2 2280 PCIe 4.0x4 |
| Graphics | |
| Graphics Model | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Graphics Memory | 4GB |
| Graphics Type | GDDR6 |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Backlit Keyboard |
| Keyboard Features | NumberPad: Yes |
| NumberPad | Yes |
| TouchPad | Precision Touchpad |
| Camera & Audio | |
| WebCam | HD Camera |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Audio Features | SonicMaster With Cortana support |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1xHDMI |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps) |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5 combo audio jack |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | WiFi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Security Chip | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Software | |
| Operating System | No preinstalled OS |
| Other Pre-installed Softwares | Bundled Software Built-in Apps: MyASUS ProArt Creator Hub ScreenXpert GlideX Adobe Creative Cloud Hard Bundle: One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2025. |
| Bundled Software Built-in Apps | MyASUS ProArt Creator Hub ScreenXpert GlideX Adobe Creative Cloud Hard Bundle |
| Power | |
| Battery Type | 3 Cell |
| Battery Capacity | 50Whrs |
| Adapter Type | ø4.5, 120W AC Adapter Output: 20V DC, 6A, 120W Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| ø4.5, 120W AC Adapter Output | 20V DC, 6A, 120W Input |
| Physical Specification | |
| Color | Indie Black |
| Dimensions | 35.86 x 24.91 x 1.89 ~ 1.89 cm (14.12" x 9.81" x 0.74" ~ 0.74") |
| Weight | With Battery: 1.80 kg (3.97 lbs) Without Battery: 1.67 kg (3.68 lbs) |
| With Battery | 1.80 kg (3.97 lbs) Without Battery |
| Body Material | LCD cover-material: Aluminum Top case-material: Plastic Bottom case-material: Plastic |
| LCD cover-material | Aluminum Top case-material |
| Other Features | |
| Other Features | Certification Ecolabels & Compliances: EPEAT Silver Energy star 8.0 RoHS REACH TÜV Rheinland-certified Military-grade: US MIL-STD 810H military-grade standard Special Features System diagnosis Battery health charging Fan Profile Splendid Tru2Life Function key lock WiFi SmartConnect Link to MyASUS TaskFirst Live update ASUS OLED Care AI Noise Canceling |
| Certification Ecolabels & Compliances | EPEAT Silver Energy star 8.0 RoHS REACH TÜV Rheinland-certified Military-grade |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years International Limited Warranty (Battery 1 year) |








