
ASUS Vivobook 15 X1504ZA-NJ1277W i7-1255U 16GB 15.6 Inch FHD Laptop Price in Bangladesh
Product Code: ASUS548403210
৳81,900
In Stock0 review(s)
Key Features
Model: ASUS Vivobook 15 X1504ZA-NJ1277W i7-1255U 16GB 15.6 Inch FHD Laptop Processor: Not specified RAM: Not specified, Storage: Not specified Display: Not specified Features: None
Specification
| Processor | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Model | i7-1255U |
| Generation | 12 |
| Processor Frequency | up to 4.70 GHz |
| Processor Core | 10 cores |
| Processor Thread | 12 |
| CPU Cache | 12 MB |
| Display | |
| Display Size | 15.6-inch |
| Display Type | IPS-level |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Display Features | TÜV Rheinland-certified, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)84% |
| Memory | |
| RAM | 16GB |
| RAM Type | DDR4 |
| Bus Speed | 3200Mhz |
| Storage | |
| Storage Type | M.2 |
| Storage Capacity | 512GB |
| Graphics | |
| Graphics Model | Iris Xe graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| Keyboard & TouchPad | |
| Keyboard Type | Illuminated Chiclet Keyboard |
| TouchPad | Yes |
| Camera & Audio | |
| WebCam | 720p HD camera |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Ports & Slots | |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| USB 2 Port | 1x USB 2.0 Type-A |
| USB 3 Port | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C / Thunderbolt Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Headphone & Microphone Port | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| Network & Connectivity | |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | |
| Fingerprint Sensor | N/A |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Software | |
| Operating System | Windows 11 |
| Power | |
| Battery Type | 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Battery Capacity | 42WHrs |
| Adapter Type | 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, |
| 45W AC Adapter, Output | 19V DC, 2.37A, |
| Physical Specification | |
| Color | QUIET BLUE |
| Weight | 1.70 kg (3.75 lbs) |
| Warranty | |
| Warranty Details | 02 years Warranty (Battery & Adapter 1 Year) |








